Eszperantó-forrás
A falutól kellemes gyalogút vezet a völgyben mezőn keresztül, pincesor mentén és egy nem túl megerőltető hegyi-erdei kaptatón keresztül az Eszperantó-forráshoz.
A falutól kellemes gyalogút vezet a völgyben mezőn keresztül, pincesor mentén és egy nem túl megerőltető hegyi-erdei kaptatón keresztül az Eszperantó-forráshoz.
Az ősi szlovák hagyományok szinte eredeti szokásrendszerüket őrzik. Az oktatási intézmények nemzetiségi nyelvoktatása mellett az ősi szokások ápolására a 36 éve alakult asszonykórus.
Kálmánfi Béla népdalgyújtő, zenekutató főiskolai tanár volt. Emléktáblája és bronz portréja ma a művelődési ház bejáratánál található. |
A Kálvária-dombon három, 1772-ben állíttatott kereszt található, római kő talapzaton, a középsőn korpusszal.
Kisboldogasszony falfülkébe süllyesztett szobra, lábánál puttókkal, a Piliscsévi Általános Iskola épületének bejárata mellett /Sződy Szilárd szobrász (1878-1939) alkotása
A piliscsévi Motocross Centrum izgalmas programokat kínál. Futóverseny, kutyás bemutató, endurocross verseny, autó tesztelés mind szerepel az események között.
A Piliscsévi Játékparkból a hegyek szinte karnyújtásnyira vannak, a levegő tiszta, nincs autó forgalom, és az egyetlen "zajforrás" csak a gyerekek zsivaja.Csodálatos környezet, hatalmas gyerekszeretet, és folyamatos megújulás. Ez a Piliscsévi Játékpark.
Közel háromszáz pince alkotta, sok utcás, település-szerű pincefalu, hagyományos, régies stílusú és korszerűbb, de a településrész-arculatába esztétikusan beleillő présházakkal és borospincékkel.
Kisboldogasszony tiszteletére szentelt r.k. templom. Műemléki jellegű épület. A templom bejáratánál Ipoly Mihály, az első csévi születésű helyi plébános emléktáblája látható.)
A szlovák lakosságot 1699-1711 között telepítette a török időkben elnéptelenedett faluba az esztergomi káptalan. A tárgyi emlékek a Falumúzeumban tekinthetők meg.
Fotók: Juhász Sándor, Kara István, Kara Erika, Lekli Szabolcs, Légrádi-Horkics Angéla, Makovics János, Nemesi Lilla, Nyírő András, Nyírő Péter, Orlovits Gábor, Somorjai Ede ifj. Szivek Péter, Valovics László, valamint Radovics Istvánné és Valovics László archív fotói.
Szöveg: Nyírő András
Programozás: Agrárinformatikai Kft, Zsibrita György
Felelős kiadó: Virágzó Kesztölc Egyesület